logo
notfound

Herbarij ljutomerskega trškega zdravnika

Herbarij ljutomerskega trškega zdravnika Janeza Krstnika Flysserja je najstarejši v letu 1696 izdelani herbarij na slovenskem ozemlju.

Pred mnogimi leti je iz Ljutomera romal na Krajnsko znameniti družini Zois, nato pa v prostore Prirodoslovnega Muzeja Slovenije.

📖 Herbarijska knjiga Janeza Krstnika Flysserja, ljutomerskega doktorja filozofije in medicine iz leta 1696, je najstarejši herbarij na Slovenskem. Hrani ga Prirodoslovni muzej Slovenije.

🍂 Razvoj tehnike sušenja rastlin med papirjem pod obtežitvijo sega v 16. stoletje. Knjiga je omogočila trajno hranjenje rastlinskega materiala in začetke znanstvenega dokumentiranja rastlinskih vrst.

Preberite si pet dejstev o tej dragoceni knjigi 👇:
1️⃣ Flysserjev herbarij iz leta 1696 obsega 204 strani z 993 ohranjenimi rastlinami, ki so razporejene po abecednem redu latinskih imen in dokumentira, kako so izdelovali in imenovali prve zbirke posušenih rastlin.
2️⃣ Čeprav v herbariju ni podatkov o nahajališčih, strokovnjaki ocenjujejo, da so bile rastline najverjetneje nabrane na območju nekdanje Beneške republike, nekaj pa je tudi okrasnih in gojenih vrst.
3️⃣ Lastnika herbarija sta bila pomembna kranjska naravoslovca, brata Žiga in Karel Zois, ki sta prva zbirala slovenska (kranjska) imena za poimenovanje rastlin. Po njuni zaslugi je herbarij ostal na Kranjskem.
4️⃣ V herbariju je nekaj splošno razširjenih alpskih vrst, na primer planika. Socvetja planike so botanike verjetno spominjala na levje tačke, zato so jih poimenovali leontopodium (grško leon “lev”, podion “tačka”).
5️⃣ Med zanimivostmi herbarija je primerek krompirja. Izvira iz Amerike, od koder so ga v prvi polovici 16. stoletja v Evropo verjetno prinesli Španci. V 17. stoletju so ga v Evropi gojili predvsem kot okrasno rastlino.
🏛️ Herbarij si lahko do 3. decembra 2023 ogledate na naši občasni razstavi Spomin Slovenije.

#SpominSlovenije
#MemoryofSlovenia
—–
Pri razstavi Spomin Slovenije sodeluje več ustanov, ki hranijo bogato dokumentarno dediščino. Poleg Narodnega muzeja Slovenije so to še Arhiv Republike Slovenije, Narodna in univerzitetna knjižnica, Zgodovinski arhiv na Ptuju, Franciskanski Samostan Novo Mesto, Javni gospodarski zavod za protokolarne storitve Republike Slovenije, grad Brdo, Pomorski muzej – Museo del mare “Sergej Mašera” Piran-Pirano, Prirodoslovni muzej Slovenije in Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije.

Več o razstavi: 👉 https://www.nms.si/si/razstave/11529-Spomin-Slovenije

Pravice pridržane @2025 Splošna knjižnica Ljutomer. Izdelava & vzdrževanje: RAJKOM.SI
IZJAVA O ZASEBNOSTI

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

Piškotke razlikujemo glede na naslednje značilnosti:

1. začasni (in sejni) ali trajni piškotki,
2. lastni piškotki ali piškotki tretjih oseb.

Sejni piškotek je piškotek, ki se samodejno izbriše, ko brskalnik zaprete, medtem ko trajni piškotek ostane shranjen v brskalniku, dokler ne mine določeno obdobje (kar je lahko nekaj minut, dni ali več let).

Lastne piškotke postavi spletno mesto, ki ste ga obiskali, piškotke tretjih oseb pa postavi zunanja partnerska spletna storitev, ki je v spletno mesto vključena zaradi želene funkcionalnosti.

Katere piškotke uporabljamo na naši spletni strani?

Na spletnem mestu uporabljamo piškotke analitične storitve Google Analytics, ki so tako trajni in začasni (sejni piškotki), in pištotke vtičnika WordPress Statistics. Storitev uporabljamo za namen analiziranja prometa (štetje obiskovalcev, identifikacija brskalnikov in preživet čas uporabnika na strani, težave pri navigaciji itd.). Omogočajo nam, da ocenjujemo doseg in zanimivost naših prispevkov in odziv na občasne medijske akcije, ki jih izvajamo. Vse podatke uporabljamo interno in zgolj v namen izboljševanja našega spletnega mesta.

Kaj pa piškotki, ki so vezani na vtičnike družbenih omrežij?

Piškotki, ki so vezani na vtičnike družbenih omrežij nam omogočajo, da v vsebino svojega spletnega mesta integriramo njihove produkte – tako lahko obiskovalci delite vsebine s svojimi prijatelji oziroma drugimi povezanimi osebami (različni gumbi, kot so všeč mi je, deli vsebino, priporoči …). Vtičniki uporabljajo piškotke, da lahko družbena omrežja identificirajo svoje člane, ko ti pridejo na spletno mesto z vtičnikom. Če ob obisku našega spletnega mesta niste prijavljeni v posamezno družbeno omrežje (ali niste njegov član), pa je potrebno soglasje za nalaganje piškotkov s strani vtičnikov.

Druge povezave

Na spletnem mestu lahko najdete povezave do drugih spletišč, ki niso pod našim upravljanjem. Za spoštovanje zasebnosti oziroma za vsebino teh spletišč ne odgovarjamo, obiskovalcem preprosto le nudimo povezave, prek katerih lahko pridejo do uporabnih informacij s področja informacijske varnosti.