Herbarij ljutomerskega trškega zdravnika Janeza Krstnika Flysserja je najstarejši v letu 1696 izdelani herbarij na slovenskem ozemlju.
Pred mnogimi leti je iz Ljutomera romal na Krajnsko znameniti družini Zois, nato pa v prostore Prirodoslovnega Muzeja Slovenije.
📖 Herbarijska knjiga Janeza Krstnika Flysserja, ljutomerskega doktorja filozofije in medicine iz leta 1696, je najstarejši herbarij na Slovenskem. Hrani ga Prirodoslovni muzej Slovenije.
🍂 Razvoj tehnike sušenja rastlin med papirjem pod obtežitvijo sega v 16. stoletje. Knjiga je omogočila trajno hranjenje rastlinskega materiala in začetke znanstvenega dokumentiranja rastlinskih vrst.
Preberite si pet dejstev o tej dragoceni knjigi 👇:
1️⃣ Flysserjev herbarij iz leta 1696 obsega 204 strani z 993 ohranjenimi rastlinami, ki so razporejene po abecednem redu latinskih imen in dokumentira, kako so izdelovali in imenovali prve zbirke posušenih rastlin.
2️⃣ Čeprav v herbariju ni podatkov o nahajališčih, strokovnjaki ocenjujejo, da so bile rastline najverjetneje nabrane na območju nekdanje Beneške republike, nekaj pa je tudi okrasnih in gojenih vrst.
3️⃣ Lastnika herbarija sta bila pomembna kranjska naravoslovca, brata Žiga in Karel Zois, ki sta prva zbirala slovenska (kranjska) imena za poimenovanje rastlin. Po njuni zaslugi je herbarij ostal na Kranjskem.
4️⃣ V herbariju je nekaj splošno razširjenih alpskih vrst, na primer planika. Socvetja planike so botanike verjetno spominjala na levje tačke, zato so jih poimenovali leontopodium (grško leon “lev”, podion “tačka”).
5️⃣ Med zanimivostmi herbarija je primerek krompirja. Izvira iz Amerike, od koder so ga v prvi polovici 16. stoletja v Evropo verjetno prinesli Španci. V 17. stoletju so ga v Evropi gojili predvsem kot okrasno rastlino.
🏛️ Herbarij si lahko do 3. decembra 2023 ogledate na naši občasni razstavi Spomin Slovenije.
#SpominSlovenije
#MemoryofSlovenia
—–
Pri razstavi Spomin Slovenije sodeluje več ustanov, ki hranijo bogato dokumentarno dediščino. Poleg Narodnega muzeja Slovenije so to še Arhiv Republike Slovenije, Narodna in univerzitetna knjižnica, Zgodovinski arhiv na Ptuju, Franciskanski Samostan Novo Mesto, Javni gospodarski zavod za protokolarne storitve Republike Slovenije, grad Brdo, Pomorski muzej – Museo del mare “Sergej Mašera” Piran-Pirano, Prirodoslovni muzej Slovenije in Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije.
Več o razstavi: 👉 https://www.nms.si/si/razstave/11529-Spomin-Slovenije