Naziv operacije: Potujoča spominska soba Fritza Langa s spremljajočimi produkti
Akronim operacije: Spominska soba Fritza Langa
Prijavitelj: KTD Festival Ljutomer
Partnerji: Zaposlitveni center BM, Splošna knjižnica Ljutomer
Viri sofinanciranja: Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja
Status – faza: v teku
(Pre)malo znano dejstvo iz zgodovine Ljutomera je daljšo bivanje FRITZA LANGA v Ljutomeru, ki je tukaj živel skoraj pol leta med 1. svetovno vojno. V naše kraje je prišel (na okrevanje) kot nemški oficir, in je bival ravno v domu odvetnika Karola Grossmanna, ki se je že dobrih deset let nazaj ukvarjal s filmsko snemalno tehniko.
Vsa dejstva okoli bivanja Fritza Langa v Ljutomeru in še več, bomo osvetlili s pričujočim projektom, ki bo imel daljnosežne in konkretne pozitivne posledice za naš kraj in nenazadnje celotno Slovenijo. Zgodba o bivanju Fritza Langa v Ljutomeru je znano dejstvo, zato je pravzaprav presunljivo, da se je do sedaj ni izkoriščalo tudi v turistične namene. Ne smemo tudi pozabiti, da je je filmski turizem najhitreje rastoča turistična panoga. Fritz Lang je namreč še vedno eno najbolj prepoznavnih imen v svetu filma, sploh pa v Evropi. Skozi projekt bomo to dejstvo, skupaj z vsemi morebitnimi vplivi, ki so ga naši kraji pustili pri tem velikem umetniku, dodatno razsvetlili in strokovno utemeljili, in sicer na izjemno privlačen in vsem generacijam dostopen način. Moramo vedeti, da je kulturna dediščina Karola Grossmanna za Prlekijo neprecenljivega pomena, a še vedno le v strogo nacionalnih okvirjih. Z ‘razkritjem’ in široko promocijo bivanja in umetniškega formiranja enega največjih filmskih režiserjev vseh časov v Ljutomeru, pa bo naša kulturna dediščina dobila izjemno mednarodno razsežnost, ki je ne premore prav noben drug kraj v Sloveniji!
Osnovni del projekta predstavlja strokovna in privlačna postavitev zbirke za spominsko sobo Fritza Langa, ki bo mobilne narave. Vsebovala bo replike lončenih kipcev in vaz, ki jih je Fritz Lang ustvaril tekom svojega bivanja v Ljutomeru. Ti so edina znana umetniška dela tega velikana filmske umetnosti, poleg seveda njegovih filmov. Ta dela hrani Slovenska kinoteka in predstavljajo njen največji muzejski zaklad. Spominsko sobo bomo zato uredili v sodelovanju s Slovensko kinoteko.
O pomembnosti te muzejske zbirke pričajo tudi številna gostovanja, ki jih je izvedla Slovenska kinoteka, in sicer je razstava Fritz Lang: Skulpture / Karol Grossmann: Fotografije gostovala v številnih evropskih mestih (Trst, Zagreb, 1986; Salzburg, 1992; Madrid, 1993; La Coruña, 2008). Langovo veliko poprsje Bakhusa je bilo razstavljeno v Filmskem muzeju v Berlinu ob retrospektivi njegovih filmov (2001). Razstava Grossmannovih fotografij pa je gostovala še v Parizu, v Bitoli, Novem Sadu (1986) in v Pordenonu (1987). Skrajni čas je, da se ta razstava vrne v kraje, kjer je pravzaprav nastala!
Z nadgradnjo tega osnovnega dela zbirke, želimo spominsko sobo približati čim širši domači populaciji, ter turističnim namenom. Zbirka bo tako vsebovala tudi fotografije Fritza Langa v Ljutomeru; določenih motivov iz njegovih svetovno znanih filmov, za katere naj bi dobil navdih v Ljutomeru; izbor fotografij Karola Grossmanna, ter izseke iz prvih slovenskih filmskih zapisov. Z izborom plakatov Langovih najbolj znanih filmov, bomo skušali prikazati veličino in vpliv njegovega filmskega opusa. Posebna zgodba bo še razstava tabel/strani grafične novele, skozi katero bomo na avtorski način skušali ujeti podobo mesta Ljutomer in Prlekije izpred sto let, ter vanjo umestiti zgodbo Fritza Langa. Sam medij stripa je že sam po sebi zelo poljuden, z visoko kvalitetno izvedbo, pa bomo poskrbeli še za njegovo zgodovinsko, umetniško in nenazadnje turistično vrednost. Trdno verjamemo, da bo tako sestavljena zbirka, nagovarjala prav vse generacije, tako ljubiteljev filmske umetnosti kot kulturne dediščine, tako na lokalni in nacionalni kot mednarodni ravni.