logo
notfound

Svetovni dan poezije

V Splošni knjižnici Ljutomer obeležili Svetovni dan poezije, svetovni dan gozdov in prvi spomladanski dan

Leta 1999 je UNISCO razglasil 21. marec za svetovni dan poezije z namenom promoviranja in spodbujanja branja, pisanja, objavljanja in učenja poezije po vsem svetu ter zagotoviti nacionalnim, regijskim ter mednarodnim poetskim gibanjem prepoznavnost.

Splošna knjižnica Ljutomer je ob svetovnem dnevu poezije, svetovnem dnevu gozdov in ob prvem spomladanskem dnevu v knjižnico privabila številne pesniško navdahnjene, ki so z verzi množično obeležili ta dan, v zameno pa jih pogostila s kavico.

Letos smo sodelovali s kavarno Jerusalema.

Vsako leto lokacijo pesniškega praznika menjujemo. S povezovanjem, sodelovanjem in podpiranjem drug drugega, bomo močnejši in učinkovitejši.

Knjižnico so obiskali tako starejši, naši člani, ne-člani, gimnazijci, samo mimoidoči obiskovalci, ki so prisluhnili naši akciji in oddali verz, misel, citat. Skupaj je bilo ogromno zapisanih prijetnih, lepih misli, ki bodo razstavljene v knjižnici.

Popoldan se je praznični dan nadaljeval v Parku 1. slovenskega tabora, kjer je potekala predstavitev naravovarstvenega pomena parka. Strokovnjakinja Anja Kristl iz ZRSVN nas je popeljala skozi park, opisala vrste, ki živijo v njem in izpostavila problematiko upravljanja s parkom. Opazovali in poslušali smo ptice, netopirje, žuželke. Prijetno druženje v naravi smo zaključili ob poslušanju poezije in kratke pravljice za otroke.

Preberimo pesem, dve, tri. Verjamem, da bo naš dan zato še lepši, prijaznejši, mirnejši.

Iskal sem odgovor: kaj je poezija? – in ga nisem našel.
Iskal sem odgovor: čemu je poezija? – pa ga tudi nisem našel.
Vem le to, da je vsak človek nekje pesnik. Pesnik po svoje, čeprav malokdo poje. Tisti »nekje«, človek in čas in svet pa je morda poezija. Zase bi želel samo to, da bi pesmi same odgovorile.
(Tone Pavček: Pesmi štirih)

Hvala vsem za sodelovanje. Dragi poeti, naslednje leto spet toplo vabljeni na drugi lokaciji.

Zapisala: Sonja Rožman, Splošna knjižnica Ljutomer
Foto: Arhiv knjižnice

Pravice pridržane @2025 Splošna knjižnica Ljutomer. Izdelava & vzdrževanje: RAJKOM.SI
IZJAVA O ZASEBNOSTI

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

Piškotke razlikujemo glede na naslednje značilnosti:

1. začasni (in sejni) ali trajni piškotki,
2. lastni piškotki ali piškotki tretjih oseb.

Sejni piškotek je piškotek, ki se samodejno izbriše, ko brskalnik zaprete, medtem ko trajni piškotek ostane shranjen v brskalniku, dokler ne mine določeno obdobje (kar je lahko nekaj minut, dni ali več let).

Lastne piškotke postavi spletno mesto, ki ste ga obiskali, piškotke tretjih oseb pa postavi zunanja partnerska spletna storitev, ki je v spletno mesto vključena zaradi želene funkcionalnosti.

Katere piškotke uporabljamo na naši spletni strani?

Na spletnem mestu uporabljamo piškotke analitične storitve Google Analytics, ki so tako trajni in začasni (sejni piškotki), in pištotke vtičnika WordPress Statistics. Storitev uporabljamo za namen analiziranja prometa (štetje obiskovalcev, identifikacija brskalnikov in preživet čas uporabnika na strani, težave pri navigaciji itd.). Omogočajo nam, da ocenjujemo doseg in zanimivost naših prispevkov in odziv na občasne medijske akcije, ki jih izvajamo. Vse podatke uporabljamo interno in zgolj v namen izboljševanja našega spletnega mesta.

Kaj pa piškotki, ki so vezani na vtičnike družbenih omrežij?

Piškotki, ki so vezani na vtičnike družbenih omrežij nam omogočajo, da v vsebino svojega spletnega mesta integriramo njihove produkte – tako lahko obiskovalci delite vsebine s svojimi prijatelji oziroma drugimi povezanimi osebami (različni gumbi, kot so všeč mi je, deli vsebino, priporoči …). Vtičniki uporabljajo piškotke, da lahko družbena omrežja identificirajo svoje člane, ko ti pridejo na spletno mesto z vtičnikom. Če ob obisku našega spletnega mesta niste prijavljeni v posamezno družbeno omrežje (ali niste njegov član), pa je potrebno soglasje za nalaganje piškotkov s strani vtičnikov.

Druge povezave

Na spletnem mestu lahko najdete povezave do drugih spletišč, ki niso pod našim upravljanjem. Za spoštovanje zasebnosti oziroma za vsebino teh spletišč ne odgovarjamo, obiskovalcem preprosto le nudimo povezave, prek katerih lahko pridejo do uporabnih informacij s področja informacijske varnosti.